Transport to obszerne zagadnienie. Zazwyczaj nie zastanawiamy się jak działa od wewnątrz, dopóki nie dotknie nas, naszej firmy osobiście. Nierozłącznym elementem transportu wykonywanego w celach zarobkowych jest licencja transportowa krajowa lub międzynarodowa. Innymi słowy licencja ta, to zezwolenie na przewożenie towarów, rzeczy i ludzi z punktu A, do punktu B. Prowadzenie działalności transportowej bez ważnej licencji jest niebezpieczne z uwagi na nakładane na kierowców kary pieniężne. Chociaż temat nie jest łatwy i wymaga dużo zaangażowania, to z pewnością jest do zrealizowania jeżeli wiemy, jak do niego odpowiednio podejść.
Jeżeli zależy nam, aby cały proces ubiegania się o licencje przebiegł szybko i sprawnie, to najlepiej skorzystać z usług BOS Licencje transportowe.
Jaki jest zakres usług firmy BOS Licencje transportowe?
BOS Licencje transportowe to firma, która udziela wsparcia w zakresie licencji transportowych (krajowych, międzynarodowych, licencji nowych oraz tych, które wymagają przedłużenia). Działalność firmy obejmuje również świadectwa kierowców dla cudzoziemców, zezwolenia na pracę oraz ubezpieczenia i polisy OCPD (OC dla przewoźnika drogowego) i OCS (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika). BOS to jedna z większych o ile nie największa firma w Polsce, która zajmuje się transportem i działalnością kierowców kompleksowo, a wszystko to potwierdzają pozytywne opinie Klientów i długoletnie doświadczenie w branży.
Skorzystanie z usług profesjonalistów w procesie ubiegania się o licencję transportową, daje gwarancję płynnego i sprawnego przejścia tego procesu, bieżący monitoring Twojej sprawy, a także pomoc w uzyskaniu niezbędnych zezwoleń czy certyfikatów. Oczywiście nie ma możliwości aby pracownicy firmy zdali za Ciebie testy i odbyli kurs, ale z pewnością będą wstanie pokierować Cię w odpowiednie miejsce, abyś jak najszybciej mógł dopełnić wszelkich formalności.
Jakie formalności wiążą się z ubieganiem się o licencję transportową?
Kluczową sprawą są koszty związane z licencją transportową krajową i licencją transportową międzynarodową. Oczywiście transport krajowy, a w zasadzie związane z nim formalności mogą być niższe, ale warto zastanowić się, czy w niedługim czasie nie planujemy poszerzenia działalności, ponieważ być może bardziej korzystne będzie dla nas wnioskowanie i obie licencje w jednym czasie.
Dodatkowym elementem są dokumenty, niezbędne w procesie wnioskowania o licencję:
- odpis z rejestru przedsiębiorców KRS,
- zaświadczenie o nadaniu NIP oraz REGON,
- zaświadczenie o niekaralności,
- kopia Certyfikatu Kompetencji Zawodowych,
- potwierdzenie wymaganej zdolności finansowej,
- kopie dokumentów pojazdów, których licencja transportowa będzie dotyczyła,
- zaświadczenie o zamiarze zatrudnienia kierowców,
- dowód wniesienia opłat za wydanie licencji.
Ważne są również ogólne zasady ubiegania się o licencję, albowiem nie każdy będzie mógł ją otrzymać. Aby wniosek został zakwalifikowany, a cały proces zakończył się dla firmy pozytywnie musimy spełnić kilka warunków:
- chociaż jedna osoba w firmie (mowa tutaj o osobie zarządzającej) musi posiadać certyfikat kompetencji zawodowych,
- osoba zarządzająca nie może posiadać wyroku sądowego za przestępstwa skarbowe czy jakiekolwiek związane z wykonywanym zawodem,
- przedsiębiorca nie może mieć zakazu wykonywania działalności w zakresie transportu drogowego,
- przedsiębiorca ubiegający się o licencję transportową musi mieć oświadczenie o dobrej reputacji,
- przedsiębiorca musi posiadać zdolność finansową, jako zabezpieczenie na pojazd wykorzystywany w transporcie drogowym