Blog

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zmaga się z problemami psychicznymi. Niektórzy obstawiają mecze czy wykorzystują darmowe gry hazardowe online w kasynach, aby zarobić, jednak kończy się to często bankructwem i problemami. To samo tyczy się życia zawodowego czy miłosnego. Dochodzi do tego, że w wyniku choroby odbierają sobie życie. Dla niektórych to jednak powód do żartu, trollowania, czego dowodem jest teraz film krążący po TikToku.

Śmierć Ronniego McNutta

Ronnie McNutt to 33-letni mieszkaniec Stanów Zjednoczonych, który 31 sierpnia popełnił samobójstwo. Mężczyzna to weteran wojenny, który służył przez kilka lat w Iraku. Po powrocie do kraju nie mógł jednak odnaleźć się w nowej rzeczywistości. W niedługim czasie stracił zarówno pracę jak i dziewczynę. Pogłębiło to tylko nasilające się u niego problemy psychiczne. 

Podczas transmisji na żywo na Facebooku mężczyzna zaczyna opowiadać o swoich problemach, po czym nieoczekiwanie wyciąga pistolet i strzela sobie w głowę. Wideo zostało bardzo szybko usunięte z Facebooka, jednak do tego czasu skopiowano je i przedostało się do sieci. Niestety zostało w perfidny sposób wykorzystane na TikToku.

Niebezpieczne wideo

Niektórzy użytkownicy TikToka specjalnie dokonali edycji filmu, gdzie wycięto fragment z momentem samobójstwa mężczyzny. Materiał ten trafił wielokrotnie na TikToka i to w różnych wersjach, przez co sporo nieświadomych osób mogło na niego natrafić. Nie widzieliśmy żadnego z nich, jednak krążą plotki, że jest on dosyć drastyczny. W związku z tym istnieje spore zagrożenie, że na taki materiał mogą natrafić choćby dzieci. Władze TikToka doskonale zdają sobie sprawę z tego problemu, dlatego nieustannie kasują materiał z serwisu, z ostrzeżeniem, że każda osoba go udostępniająca zostanie zbanowana. Tworzonych jest jednak wiele fikcyjnych kont, przez co moment samobójstwa Ronniego stale krąży po TikToku.

Część materiałów usuwana jest bezpośrednio przez moderację, część zaś zgłaszana przez innych użytkowników TikToka. Niektórzy z nich zaczęli nawet tworzyć materiały, które ostrzegają przed otwieraniem filmów z wizerunkiem mężczyzny. Do całej sprawy w emocjonalnym wpisie (który został później usunięty) odniosła się matka Ronniego, życząc wszystkim trollom, aby smażyli się w piekle.

Zagrożenia i przeciwdziałanie

Serwisy takie jak TikTok niestety coraz częściej wykorzystywane są do podobnych celów. W lutym tego roku pewien 19-latek na żywo transmitował swoje samobójstwo, a materiał został usunięty dopiero po kilku godzinach. TikTok na całe szczęście zdaje sobie sprawę z rosnących zagrożeń. Jak poinformowała Komisja Europejska, TikTok zdecydował się dołączyć do specjalnego unijnego kodeksu przeciwko mowie nienawiści. Dzięki temu wraz z innymi wielkimi serwisami będzie działać w celu blokowania i usuwania niepożądanych treści.

Problem samobójstwa wśród aktualnych lub byłych żołnierzy niestety nasila się w ostatnim czasie. Tylko w Stanach Zjednoczonych w 2018 roku odebrało sobie życie aż 321 żołnierzy. W Polsce z kolei mówi się o kilkunastu osobach rocznie. Przeważająca większość z nich rozpoczęła służbę w młodym wieku i po zagranicznych misjach nie jest w stanie poradzić sobie z powrotem do rzeczywistości. Z myślą o takich osobach lub tych, którzy obecnie zmagają się z problemami psychicznymi w cywilu powstała kilka lat temu choćby akcja 22 Pushup Challenge. Zyskała ona rozgłos, gdyż dołączyło do niej wiele gwiazd filmu, muzyki czy nawet polityków. W sieci ponadto można znaleźć wiele stron, które niosą pomoc osobom z problemami.

Leave a Comment