Blog

Twoja praca wymaga od Ciebie sprzętu o jak najlepszej wydajności? A może jesteś fanem gier i chcesz, aby komputer pozwalał Ci osiągać jak najlepsze wyniki i zostawiać w tyle przeciwników? W takiej sytuacji powinien zainteresować Cię dysk NVMe M.2 2 TB. Nie jesteś pewien, na który się zdecydować? Koniecznie sprawdź ofertę marki Samsung! Znajdziesz tam modele, które z pewnością wpiszą się w Twoje potrzeby. Dowiedz się, co wyróżnia dyski M.2 SSD 2 TB od marki Samsung.

NVMe M.2 Samsung – co to za dysk?

Zanim przejdziemy do cech, które wyróżniają nośniki NVMe 990 PRO Samsung, warto zacząć od tego, czym tak właściwie są dyski NVMe i w jakich sytuacjach się je stosuje.

Sam skrót NVMe to z angielskiego Non-Volatile Memory Express. Oznacza to, że dysk M.2 2 TB Samsung lub NVMe o innej pojemności jest wyposażony w protokół komunikacyjny i sterownik, który służy do przesyłania danych. To właśnie dzięki niemu możliwa jest komunikacja pomiędzy dyskiem SSD a procesorem systemu.

Głównym zadaniem i jednocześnie istotną cechą, jaką powinien posiadać dobry nośnik M.2 SSD 2 TB, jest poprawa wydajności urządzenia. Wysokiej jakości dysk NVMe M.2 2 TB powinien umożliwić przenoszenie znacznie większej ilości danych, bardzo szybkie przetwarzanie oraz rozpoczynanie działań. Czego w takim razie można spodziewać się po rozwiązaniu, jakim jest dysk M.2 2 TB Samsung?

Dysk NVMe 990 PRO Samsung – co go wyróżnia?

Jeśli zależy ci na wydajnym i zaawansowanym nośniku SSD, NVMe 990 PRO Samsung to odpowiednie rozwiązanie. Dzięki niemu możesz cieszyć się długotrwałą prędkością*, o której Twoi gamingowi przeciwnicy będą mogli tylko pomarzyć.

Dysk NVMe Samsung charakteryzuje się znacznie szybszym działaniem niż jego poprzednicy – szybkości odczytu/zapisu losowego są o 40 proc. i 55 proc. wyższe niż w modelu 980 PRO – do 1400 K/1550 K IOPS. Natomiast prędkości zapisu/odczytu sekwencyjnego wynoszące do 7450/6900 MB/s są niemal równe maksymalnym limitom PCIe® 4.0.

Dysk NVMe 990 Pro Samsung to także doskonałe rozwiązanie pod kątem zużycia energii. Zwykle może się wydawać, że lepsza wydajność i parametry eksploatacyjne wiążą się z większym zużyciem energii. Nie w przypadku dysku NVMe M.2 Samsung, który zużywa mniej prądu niż model 980 PRO – jego efektywność jest o 50 proc. lepsza. Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie możliwości, jakie oferuje standard PCIe® 4.0***.

Dysk NVMe 990 PRO Samsung charakteryzuje się również inteligentnym zarządzaniem energią cieplną. Posiada kontroler wyposażony w powłokę niklową oraz zaawansowany algorytm regulowania ilości wytwarzanego ciepła. Dzięki temu w prawidłowy sposób zarządza temperaturą bez spadku wydajności.

Dysk NVMe M.2 Samsung – dla kogo?

NVMe to zdecydowanie rozwiązanie dla osób, które ze względu na swój zawód potrzebują produktywnego urządzenia. Stąd dysk ten z pewnością wzbudzi zainteresowanie wśród osób z branży IT czy też prowadzących własną firmę foto/video.

Opisywany nośnik jest również bardzo dobrym rozwiązaniem dla graczy. Prędkość zapisu/odczytu losowego, która jest większa o 55 proc. od poprzedniego modelu, umożliwia szybsze ładowanie danych. To z kolei przekłada się na wyższy poziom realizmu na konsoli PS5 oraz w grach PC zgodnych ze standardem DirectStorage.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

*Najwyższa teoretyczna prędkość odczytu sekwencyjnego PCIe 4.0 wynosi 8000 MB/s – wg stanu danych z III kwartału 2022 roku, model 990 PRO osiąga 7450 MB/s.

**Szybkość zapisu sekwencyjnego i losowego była mierzona przy aktywnej technologii Intelligent Turbo Write. Funkcja Intelligent Turbo Write jest dostępna tylko przy transferze określonych ilości danych. Wydajność może różnić się w zależności od wersji oprogramowania dysku SSD, komponentów systemu, jego konfiguracji oraz innych czynników. Szczegółowe informacje można uzyskać od lokalnego centrum serwisowego. Konfiguracja systemu testowego: 8-rdzeniowy procesor AMD Ryzen 7 5800X CPU@3.80GHz, DDR4 3600MHz 16GBx2 (PC4-25600 Overclock), System operacyjny – Windows 10 Pro 64bit, Chipset – ASRock-X570 Taichi. Aby zmaksymalizować wydajność dysku 990 PRO należy sprawdzić na stronie Intel lub AMD, czy system obsługuje standard PCIe 4.0. Wersja 4TB zadebiutuje na rynku w 2023 roku.

***Szybkość odczytu/zapisu sekwencyjnego modelu 980 PRO – 1129/877 MB/Wat, Szybkość odczytu/zapisu sekwencyjnego modelu 990 PRO – 1380/1319 MB/Wat w oparciu o testy wewnętrzne wersji o pojemności 1TB.

Leave a Comment