Blog

Trampolina ogrodowa to atrakcja nie tylko dla dzieci – również rodzice chętnie na nią wskakują. Taki „gadżet” do ogrodu to nie tylko rozrywka, ale również świetny sposób na spalanie kalorii i zbudowanie sylwetki. Przedstawiamy najlepsze ćwiczenia, jakie można na niej wykonywać.

Już samo skakanie na trampolinie ogrodowej spala niesamowitą ilość kalorii!

Okazuje się, że samo wskoczenie na trampolinę już spala kalorie – według specjalistów nawet 1000 na godzinę! Oczywiście wszystko zależy od tego, jak szybko skaczemy – ponieważ prawdopodobnie nikt z nas nie wytrzyma całej godziny. Jednak nawet kilkanaście minut dziennie może zastąpić nam wieczorny jogging czy sesję na orbitreku. Jeżeli połączymy to z zabawą z dziećmi, to podwójnie wykorzystamy ten czas.

Trampolina ogrodowa

Ćwiczenia na trampolinie ogrodowej – jaki rozmiar wybrać?

Jeżeli zastanawiamy się, jakie są rozmiary trampolin, to na szczęście wybór jest szeroki. Możemy znaleźć małe trampoliny ogrodowe, na których może skakać tylko jedna osoba i takie, które mają średnicę 200-300 centymetrów i pomieszczą nawet kilka osób. Trampoliny ogrodowe w takich rozmiarach znajdziemy na: https://dollo.pl/turystyka_i_ogrod/ogrod/trampoliny_ogrodowe.html. W przypadku większych trampolin nie powinniśmy mieć żadnego problemu z wykonywaniem wszelkich ćwiczeń i akrobacji. Podczas ćwiczeń może nam też towarzyszyć dziecko albo partner. 

Trampoliny ogrodowe – jakie ćwiczenia można wykonywać?

W przypadku trampolin może nas ograniczać tylko nasza wyobraźnia. Przede wszystkim możemy na nich wykonywać oczywiście wszystkiego rodzaju podskoki:

  • podskoki ze złączonymi nogami i wyprostowanymi rękoma;
  • podskoki połączone z upadkiem na kolana;
  • podskoki połączone z upadkiem na pośladki;
  • podskoki do przysiadu.

To jednak nie wszystko. Na trampolinach możemy biegać w miejscu i na przykład podnosić wysoko kolana (do przodu i na boki) albo uderzać piętami o pośladki.

Co dają nam ćwiczenia na trampolinach?

Przede wszystkim podczas skakania świetnie pracują mięśnie brzucha. Musimy je cały czas zaciskać, żeby się odbić od podłoża. Oczywiście niezły wycisk dostają też nogi i pośladki. Panie mogą szybko zauważyć zmniejszenie się cellulitu. Ponieważ przy skakaniu do utrzymania równowagi używamy rąk, to pracują też mięśnie ramion i pleców. Jak widać, ćwiczenia na trampolinie to trening dla całego ciała. Budujemy nie tylko mięśnie, ale pracujemy też nad swoją wydolnością i kondycją. A to wszystko robimy z uśmiechem na ustach, bo trampoliny to przede wszystkim dobra zabawa. 

Trampoliny dla dzieci – czy wytrzymają ciężar osoby dorosłej?

Chociaż trampoliny ogrodowe kupujemy zazwyczaj dla dzieci, to wcale nie oznacza, że nie mogą na nich poskakać i poćwiczyć dorośli. Wręcz przeciwnie! Trampoliny dobrej jakości spokojnie utrzymają ciężar nawet kilku osób dorosłych. Zazwyczaj większe trampoliny pozwalają na obciążenie nawet do 150-200 kilogramów. Przed zakupem warto sprawdzić ranking trampolin, z którego dowiemy się, które trampoliny pozwalają na wysokie maksymalne obciążenie. 

Trampolina w ogrodzie

Jaką trampolinę kupić do ćwiczeń?

Warto zainwestować w trampolinę o jak największej średnicy i jak największym maksymalnym obciążeniu. Wtedy możemy skakać i ćwiczyć bez żadnych wyrzutów sumienia. Warto wybrać też trampolinę z siatką, dzięki której nie będziemy musieli się martwić, że podczas ćwiczeń spadniemy na ziemię. Przy zakupie zwróćmy uwagę na stabilność trampoliny, o której często decyduje na przykład ilość nóg. Wszystkie te czynniki pozwolą nam na bezpieczne wykonywanie ćwiczeń.

Leave a Comment