Każdy zabieg chirurgiczny niesie ze sobą ryzyko wystąpienia pewnych powikłań czy skutków ubocznych. Niestety człowiek nie jest maszyną, która ma nieograniczoną zdolność regeneracji. Jedni z nas bardzo dobrze znoszą wszelką ingerencję chirurgiczną, inni natomiast mogą w efekcie uzyskać pewne skutki uboczne lub powikłania. Z zasady lifting twarzy jest zabiegiem dosyć bezpiecznym i wykonywanym w możliwie najlepszych warunkach, jakie pozwalają na osiągnięcie optymalnych rezultatów, ale osobiste uwarunkowania są niestety bezwzględne. Dlatego też przed zabiegiem każdy lekarz powinien uświadomić pacjenta, czego może oczekiwać. I nie chodzi tylko o te pozytywne efekty, ale również te, których nie chciałaby doświadczyć. Pacjent musi być świadomy, że czasami lifting twarzy może wiązać się z pewnymi problemami, mimo, że występują one rzadko, to należy mieć tą świadomość.
Normalne skutki uboczne
Po zabiegu, w którym podcinana była powieź mięśniowa, preparowana i wycinana skóra, pojawia się ból zasinienie, opuchlizna, swędzenie i obrzęk. Jest to całkiem naturalne, bowiem tkanki przez jakiś czas nie znajdują się w stanie homeostazy i muszą „dojść do siebie”. Proces ten u każdego pacjenta trwa inną długość czasu. U jednych ból znika dość szybko, inni natomiast muszą brać środki przeciwbólowe przez jakiś czas. Jedne blizny goją się bardzo szybko, w innych przypadkach proces ten jest wydłużony bądź nawet dokładny wzrost nie następuje nigdy. Sytuacje taki mogą mieć miejsce nawet, jeżeli lifting twarzy będzie wykonany w oparciu o najwyższe standardy. Po prostu każdy organizm jest inny i każdy reaguje inaczej. Proces gojenia może być utrudniony szczególnie wtedy, kiedy pacjent pali papierosy i jego tkanki nie regenerują się w takim tempie, w jakim powinny, bądź kiedy ma wrodzoną skłonność do tworzenia się przerostowych blizn. Żeby organizm regenerował się możliwie szybko, musi być całkowicie zdrowy i sprawny.
Lifting twarzy i powikłania po zabiegu
Po operacji mogą pojawić się powikłania, które mimo tego, że są dość rzadkie, wymagają natychmiastowej ingerencji lekarza i odpowiedniego leczenia.
- Infekcja – dochodzi do niej najczęściej w przypadku nieodpowiedniej higieny lub zwyczajnego osłabienia organizmu. Infekcje zdecydowanie częściej dopadają palaczy, dlatego tak ważne jest, żeby przed liftingiem rzucić palenie
- Martwica skóry – na martwicę najbardziej narażona jest okolica małżowiny usznej, martwica może pojawić się bez względu na to, jak wysoce specjalistycznie postępował lekarz podczas operacji. Jeżeli skóra obumrze, zaczyna się jej ziarninowanie i konieczne jest leczenie, a nawet przeszczep.
- Krwiak – nawet jest układ krwionośny pacjenta jest w bardzo dobrej formie, nie można wykluczyć, że krew nie zacznie się zbierać pod skórą i nie wytworzy się krwiak. W przypadku znacznego bólu i stwardnienia policzka, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem i poddać usunięciu krwiaka.
- Uszkodzenie nerwów – wykonywany lifting twarzy może grozić uszkodzeniem pojedynczych nerwów twarzowych, które odpowiadają za poruszanie mięśniami twarzy. Niemniej jednak problem ten występuje w ok. 1% przypadków i zazwyczaj mija samoistnie po kilkunastu godzinach.