Blog

Drewno to materiał, który niezmiennie pozostaje w czołówce wybieranych przez projektantów surowców. Łączy w sobie trwałość i naturalność, jednocześnie będąc bardzo klasycznym wyborem. Wiele stylów dekoracji wnętrz wciąż bazuje na drewnie, którego ciepły kolor sprawia, że pomieszczenie staje się przytulne, nie tracąc na elegancji. Dlatego też trudno się dziwić, że drewniane żaluzje to bardzo popularny wybór. Jakie są rodzaje drewnianych żaluzji na rynku i na co zwrócić uwagę przy szukaniu?

Rodzaje drewnianych żaluzji

Drewniane żaluzje mogą być wykonane z jednego rodzaju drewna lub mieszanki kilku rodzajów. Najbardziej popularne surowce to drewno dębowe, bukowe, lipowe i sosnowe, jednak dostępne są także bardziej ekskluzywne materiały, takie jak drewno abachi (zwane także zimnym drewnem). Dostępne na rynku modele drewnianych żaluzji różnią się też szerokością lameli – rozpiętość jest tutaj bardzo duża, szczególnie w porównaniu do plastikowych czy aluminiowych żaluzji. Szerokość listewek zaczyna się od 2,5 cm, a kończy nawet na 7 cm. Szeroki wybór umożliwia dopasowanie żaluzji do wystroju każdego pomieszczenia.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drewnianych żaluzji?

Ogromną zaletą drewnianych żaluzji jest ich ponadczasowość – to rozwiązanie, które nie traci na elegancji i mimo długiej obecności na rynku wciąż jest polecane. Kolor drewna może całkowicie odmienić nastrój pomieszczenia, a naturalne pochodzenie tego surowca to także duża zaleta w kontekście dbania o środowisko.

Każdy rodzaj drewna niesie za sobą inne właściwości, co sprawia, że można je dostosować do swoich potrzeb. Szukając i wybierając żaluzje do własnego mieszkania, warto zwrócić uwagę szczególnie na odporność konkretnego rodzaju drewna na wilgoć. Lepiej wybierać także żaluzje, które są już zaimpregnowane. Do przestrzeni takich jak łazienki polecane jest wspomniane już drewno abachi – najlepszą rekomendacją dla tego rodzaju drewna jest fakt, że jest to drewno używane w saunach. Stanowi świetne rozwiązanie do pomieszczeń o wysokiej wilgotności.

Aranżacja wnętrz z drewnianymi żaluzjami

Drewniane żaluzje pasują do niejednego stylu wnętrzarskiego, choć w ostatnich latach zyskują na popularności szczególnie wśród fanów stylu skandynawskiego. To styl, w którym ważna jest prostota i naturalność, dlatego drewniane żaluzje o delikatnych, wąskich lamelach będą jego świetnym uzupełnieniem. Warto rozważyć tutaj drewno jasne lub bielone, dopasowane do wybranych podłóg i mebli.

Kolejnym stylem, do którego świetnie pasować będą drewniane żaluzje to wszelkie style nawiązujące do art deco – proste i szerokie lamele w głębokim, ciemnym kolorze będą idealnie pasować do elegancji, która jest charakterystyczna dla tych wnętrz. I wreszcie – zyskujące coraz większe rzesze zwolenników – boho. To styl, w którym kluczowa jest naturalność, a większość akcesoriów tworzona jest z surowców pochodzenia naturalnego. Żaluzje w prawdziwym kolorze drewna i zachowaną naturalną fakturą będą z pewnością podkreślać te cechy w pomieszczeniu i dopełniać całości.

Autor: Sarmata (wszelkie prawa zastrzeżone)

Leave a Comment