Blog

Jeśli jesteś świeżo po maturze i planujesz wakacje życia albo to twój pierwszy wyjazd bez nadzoru dorosłych, koniecznie zapoznaj się z tą listą 5 rad dla młodych turystów. Może Ci się wydawać, że świetnie przygotowałeś się na podróż, ale pierwsze razy bywają trudne i stresujące, łatwo zapomnieć o zachowaniu czujności. Jakie zagrożenia mogą na Ciebie czekać w trasie i na co szczególnie uważać?

Nie trzymaj gotówki i dokumentów razem

Jedziesz do nowego, niekoniecznie znanego Ci miejsca, a turystów najłatwiej okraść. Nie znają zwyczajów panujących w danym regionie i często tracą czujność przez natłok nowych wrażeń. Zwłaszcza w tłumie w miejscowościach typowo wypoczynkowych nie trudno o kieszonkowca. Dlatego trzymaj gotówkę i dokumenty osobno, nawet jeśli nie masz przy sobie dużej kwoty. Dzięki temu nawet w przypadku okradzenia Cię nie stracisz dokumentów. To ważne zwłaszcza w obcym kraju, którego języka urzędowego nie znasz, a do ambasady masz kilkaset kilometrów.

W miarę możliwości nie łap autostopu samotnie

Dużo można przeczytać o osobach, które padły ofiarą autostopowiczów lub osób, które zdecydowały się podwiesić samotnych wędrowców. Aby zminimalizować ryzyko, w miarę możliwości korzystaj z autobusów lub taksówek, a jeśli nie masz innego wyboru, spróbuj znaleźć kogoś, kto autostopem próbuje dostać się w tę samą okolicę i jedźcie dalej razem. Zastanów się też, czy odcinek, jaki masz do pokonania, nie jest na tyle krótki, aby przejść go na piechotę. Chociaż przemieszczenie się w taki sposób może wydawać się kuszące, nie warto ryzykować swoje zdrowia i życia dla chwili ekscytacji.

Sprawdzaj w internecie przeciętne ceny w regionie

Oszustwa finansowe na turystach to najczęstsze niebezpieczeństwo czekające na Ciebie w drodze. Przed wyjazdem koniecznie sprawdź przeciętne ceny, na jakie możesz natrafić w miejscu, do którego się wybierasz. To da Ci wiedzę, jakich miejsc unikać i gdzie wyraźnie przepłacisz za konkretne usługi. Nie daj się też oszukać przewoźnikom, którzy wykorzystują nieznajomość języka turystów czy ulicznym sprzedawcą, którzy masówkę z Chin potrafią sprzedawać w cenie, po jakiej możesz kupić robioną ręcznie pamiątkę przez lokalnego mieszkańca.

Unikaj wakacyjnych romansów

Chociaż idea wakacyjnego romansu może brzmieć kusząco, lepiej z tego zrezygnuj, zwłaszcza z osobami z krajów innych niż Ty. Nie chodzi tylko o złamane serce. Nigdy nie wiesz, kim tak naprawdę jest osoba, którą poznajesz na wakacjach. Nie masz możliwości zweryfikowania jej intencji i nie możesz wierzyć, że na pewno zgadza się tylko na kilkutygodniowy związek. Może się okazać złodziejem, oszustem, naciągaczem albo zwykłym stalkerem, który nie da Ci spokoju po „zakończeniu” relacji i będzie prześladował Cię nawet w miejscu twojego zamieszkania.

Nie pij i nie zażywaj substancji, których działania nie znasz

Egzotyczne wakacje to idealna chwila na spróbowanie narkotyków czy alkoholi, które są w naszym kraju niedostępne. Nie jest to jednak zbyt mądre. Nawet jeśli znajomi zapewniali Cię wcześniej, że to nic niebezpiecznego, nie wiesz, jak zareaguje twój organizm. Nigdy nie zażywaj substancji, których działania nie znasz w obcym miejscu, bez kogoś bliskiego u boku, kto mógłby Ci pomóc w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia. Nie wierz też miejscowej ludności co do zdrowotnych właściwości substancji. To, że coś im pomaga, nie znaczy, że na Ciebie zadziała tak samo!

Leave a Comment