Blog

Wakacje z dziećmi to zawsze duże wyzwanie dla rodziców. Lista rzeczy, które trzeba przygotować i zabrać nie ma końca. Wszystko wydaje się potrzebne, a bagaż niestety ograniczony. Dobra organizacja przed wyjazdem to połowa sukcesu.

Formalności – o czym trzeba pamiętać.

Na początek zróbmy listę spraw do załatwienia. O złożeniu wniosku o urlop pewnie mało kto zapomina. Zapomnienie sprawdzenia terminu ważności dokumentów osobistych już zdarza się częściej. Warto to zrobić, bo wyrobienie nowego paszportu lub dowodu na ostatnią chwilę może być trudne, zwłaszcza w okresie wakacyjnym. Na wyjazd zagraniczny należy też zabrać kartę EKUZ. W tym celu trzeba złożyć wniosek w Narodowym Funduszu Zdrowia. Można to zrobić osobiście, drogą elektroniczną lub pocztową. Wyrobienie karty może również zająć od kilku dni do kilku tygodni w sezonie wakacyjnym. Wybierając na wyjazd bardziej egzotyczne miejsca należy sprawdzić czy nie są wymagane dodatkowe szczepienia. Trzeba o tym pomyśleć odpowiednio wcześnie, aby można było przyjąć wszystkie dawki szczepień. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie czy będzie potrzebna wiza. Czasami wizy załatwiane są przez biura podróży, innym razem trzeba wystąpić o nią osobiście. Przed wyjazdem nie można też zapomnieć o zakupie ubezpieczenie turystycznego. Skorzystanie z porównywarki internetowej pozwoli wybrać najkorzystniejszą ofertę dla naszej rodziny. Pozwoli to odpoczywać ze spokojną głową, nie trzeba martwić się o niespodziewane wypadki. Dzięki dodatkowemu wariantowi OC, nie będzie trzeba martwić się o przypadkowo zbitą szybę przez nasze dziecko, lub inne przypadkowo wyrządzone szkody na rzeczach lub osobach.

Pakowanie – co warto zabrać.

Wakacje z biurem podróży i wybór oferty all inclusive na pewno ułatwia organizację. Sporo formalności załatwia biuro i informuje klientów co jest wymagane do wyjazdu. Wybierając się na wakacje z dziećmi, warto jednak zainteresować się ofertą hotelu i oferowanym udogodnieniom dla rodzin. Jeżeli potrzebne jest łóżeczko dla niemowlaka i krzesełko do karmienia, lepiej zgłosić zapotrzebowanie wcześniej. W hotelach jest ich ograniczona ilość, po przyjeździe może się okazać, że dla nas zabrakło. Przyda się również sprawdzenie okolicy, jakie sklepy znajdują się w pobliżu. Może się okazać, że nie potrzeba brać całego zapasu pieluszek jednorazowych i obiadków dla niemowląt. W wielu hotelach można również wypożyczyć zabawki do piasku czy wózek. Takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić miejsce w bagażu.

Kilka tygodni przed samym wyjazdem trzeba przygotować listę rzeczy do spakowania. Na osobnej kartce dobrze jest wypisać rzeczy, które nam brakuje i które jeszcze trzeba kupić. Przy wyjeździe z dziećmi należy szczególną uwagę zwrócić na apteczkę. Dobrze mieć pod ręką sprawdzone leki na gorączkę, biegunkę i inne dolegliwości. Obowiązkowy jest również krem z filtrem oraz balsam po opalaniu i krem na poparzenia słoneczne.

Wakacje z dziećmi nie muszą być koszmarem. Trzeba się jednak do tego dobrze przygotować. Dobrze spisana lista, zapisana na stałe w komputerze ułatwi pakowanie na obecne oraz przyszłe wakacje. Ważne jest też nasze nastawienie. Zadowoleni i szczęśliwi rodzice to szczęśliwe dzieci.

Leave a Comment