Blog

Kraków to miasto o wyjątkowym znaczeniu dla Polski, zarówno pod względem historycznym jak i kulturowym. Jest jednym z najpopularniejszych miast w Polsce, a liczba turystów tu przyjeżdżająca rośnie z roku na rok. Mimo pandemii koronawirusa, w wakacje 2020 turyści z całej Polski i ze świata wciąż wybierają to miasto jako destynację swojej podróży. Samo zwiedzanie Krakowa może potrwać więcej niż kilka dni. Znajduje się tu mnóstwo nietuzinkowych zabytków mających ogromne znaczenie dla historii Polski. Ciekawe muzea, teatry, piękne parki i ogromna ilość miejsc rozrywkowych to miejsca, gdzie zwiedzający spędzają swój czas. W niewielkiej odległości od Krakowa znajduje się jednak szereg innych ciekawych miast i wsi, które pozwolą podróżnym poczuć klimat Małopolski.

Lanckorona to wieś położona ponad 30 km od Krakowa. Romantycznie nazywana „Miastem Aniołów” od lat przyciąga artystów z całej Polski. To o tej miejscowości Marek Grechuta śpiewał piosenkę, dzięki czemu Lanckorona została bardzo wypromowana. Dojeżdżając do miejscowości pokonuje się kręte drogi otoczone bujną roślinnością. Po drodze można spotkać kilka zachwycających punktów widokowych. Galicyjskie, drewniane domy z XIX wieku otaczające rynek w Lanckoronie to zdecydowanie wizytówka tego miasteczka. Na wzniesieniu znajdują się ruiny gotyckiego zamku ufundowanego przez Kazimierza Wielkiego, który niegdyś uwielbiał przyjeżdżać do tego miasteczka. Spacer po Lanckoronie to najprzyjemniejsza forma zwiedzania wsi. Miasteczko oferuje również szereg kawiarni i restauracji, a także Izbę Regionalną obfitującą w tradycyjne przedmioty życia codziennego mieszkańców tego regionu. W soboty i niedziele na lanckorońskim rynku można kupić lokalne wyroby- ceramikę, biżuterię i regionalne przysmaki.

Zwiedzając Lanckoronę nie można pominąć zlokalizowanej niedaleko Kalwarii Zebrzydowskiej i zobaczyć słynne Sanktuarium pasyjno-maryjne i Bazylikę Matki Bożej Anielskiej. Obiekty te zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1999 roku. Warto przespacerować się Dróżkami, na których znajdują się 42 kaplice i kościoły.
Turystyka pielgrzymkowa i religijna to jednak nie tylko Kalwaria Zebrzydowska, ale i położone w niedalekiej odległości Wadowice- miasto Jana Pawła II. Znajduje się tam muzeum biograficzne Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II. W miejscowości można zwiedzić również Plac Jana Pawła II, zobaczyć pomnik papieża, a także spróbować słynnych kremówek papieskich.

Dla rodzin z dziećmi najważniejsza jest rozrywka. Okolice oferują parki rozrywki takie jak Zatorland czy Energylandia, obfitujące w szereg aktywności dla dzieci i dorosłych w każdej grupie wiekowej.

W innej części województwa małopolskiego, ponad 30 km od Krakowa zlokalizowane są Myślenice. Urokliwa, niewielka miejscowość położona nad rzeką Rabą oferuje widoki na gęsty las i góry, kąpiele rzeczne i spacery niewymagającymi szlakami. Najważniejszym zabytkiem w Myślenicach jest rynek stworzony według prawa magdeburskiego. Pośrodku rynku znajdują się dwa symbole miasta- pomnik Świętego Floriana z XVIII wieku i studnia-fontanna „Tereska”, której stworzenie datowane jest na XIX wiek.

Z Myślenic, drogą pełną górskich widoków, zwiedzający mogą przetransportować się do Zakopanego- miasta, które w ostatnich latach przewyższa popularnością największe miasta Polski. Zakopane pełne jest góralskich akcentów ale i turystów. Na szczęście w okolicy znajduje się mnóstwo mniejszych miejscowości, które również oferują zakwaterowanie, piękne widoki na Tatry i klimat folkloru góralskiego. Nie tylko Tatrzański Park Narodowy zachwyca. W okolicy znajdują się również dwa inne, przepiękne parki narodowe –Pieniński Park Narodowy i Gorczański Park Narodowy. Szeroki wybór szlaków turystycznych pozwala na swobodne zwiedzanie zarówno dla fanatyków górskich wypraw, jak i osoby rozpoczynające swoją przygodę z szlakami górskimi.

Dla turystów spragnionych folkloru ciekawą opcją zwiedzania będzie Zalipie- wieś położona w powiecie dąbrowskim. Zalipie słynie z tradycyjnych domów, barwnie dekorowanych od lat. Położone niedaleko siebie chaty pomalowane w kolorowe, kwieciste wzory to miejsce, które odwiedzają podróżni z nawet najdalszych zakątków świata. Jest to miejsce gdzie można poczuć prawdziwy małopolski folklor.

Turyści wybierający się do Krakowa, pragnący zobaczyć i poczuć klimat regionu małopolskiego, mają do wyboru wiele mniejszych i większych miejscowości. Niezależnie od tego, czy lato 2020 minie na aktywnym wypoczynku czy na spokojnym zwiedzaniu, okolice Krakowa są doskonałym wyborem na podróż.