W przypadku nagłego zatrzymania krążenia, jedyną drogą ratunku dla poszkodowanego jest przeprowadzenie defibrylacji przy pomocy specjalnie przeznaczonego do tego sprzętu. Defibrylator, czyli urządzenie, które służy przywrócenia prawidłowego rytmu serca przy pomocy impulsów elektrycznych, to wyposażenie każdego szpitala i karetki pogotowia. Występuje on jednak w kilku wariantach, które różnią się pod kontem intuicyjności obsługi, mobilności, a także ceny. Skąd wynika tak duża cenowa i czy ma ona związek z jakością danego modelu?
Defibrylator manualny – skąd wysoka cena?
Za defibrylator manualny zapłacimy znaczną sumę pieniędzy. Kwoty wyznaczone za taki sprzęt oscylują często w okolicach 25 tysięcy złotych. Nie jest to jednak zakup, na który decyduje się użytkownik indywidualny, nawet jeśli pracuje jako instruktor kursów dla ratowników medycznych lub zajęć z pierwszej pomocy. Taka cena za defibrylator jest dużo bliższa możliwościom finansowym placówek medycznych, takich jak finansowane przez rząd szpitale czy prywatne kliniki. Defibrylatory manualne należą bowiem do wyposażenia właśnie takich instytucji i przeznaczone są do wyłącznego użytku personelu medycznego. Osoby postronne nie powinny z nich korzystać i zamiast tego udzielić pomocy poszkodowanemu przy wykorzystaniu defibrylatora AED.
Defibrylator manualny – cena AED jest niższa?
Jak się okazuje w przypadku tego typu sprzętów, defibrylator mobilny to także niższa cena. Za AED zapłaci się ponad dwa razy mniej niż za defibrylator manualny. Bardziej szczegółowy cennik obejrzeć https://impilo.pro/defibrylatory. W przeciwieństwie do aparatury typowo klinicznegej, AED kosztować będzie średnio od 5 do 9 tysięcy złotych. W ten sprzęt wyposażeni są bardzo często ratownicy medyczni, ale dzięki systemowi automatycznych komend głosowych, korzystać może z niego prawie każdy. Wymiary urządzenia oraz jego mniej specjalistyczny charakter prawdopodobnie mają wpływ na to, że cena za taki defibrylator nie jest tak duża, jak za wariant manualny.