Starając się o pożyczkę czy kredyt w banku, musimy nie tylko charakteryzować się odpowiednio dobrą zdolnością kredytową. Każda osoba składająca wniosek o kredyt w banku, musi również posiadać pozytywną historię kredytową w BIK. Co to takiego i dlaczego odgrywa tak ważną rolę przy udzielaniu kredytu?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, musielibyśmy się cofnąć jakieś 20 lat wstecz. Wtedy to właśnie powstaje Biuro Informacji Kredytowej. Instytucja, dzięki której bank mogą weryfikować historię kredytową swoich klientów. Mogą zarówno sprawdzić czy ich klient, który złożył w banku wniosek o kredyt nie posiada również zaciągniętych kredytów w innych bankach, jak również to, czy wcześniej zaciągnięte kredyty były spłacane terminowo.
Weryfikacja kredytowa w BIK
Choć do tej pory wyłącznie banki miały możliwość weryfikowania klientów za pośrednictwem BIK, to obecnie już większość firm pożyczkowych ma również taką możliwość. Można więc powiedzieć, że obecnie nie sposób uzyskać kredytu bez pozytywnej historii w BIK.
A w jaki sposób nasze dane trafiają do BIK? Każda osoba która wnioskuje o kredyt musi wyrazić zgodę na przetwarzanie danych do tej właśnie instytucji. Jeśli więc kredyt który zaciągnęliśmy w banku, nie będzie przez nas spłacany terminowo a opóźnienie w spłacie raty miesięcznej przekroczy 60 dni, to bank takie informacje przekazuje do BIK. Jeśli będziemy chcieli w przyszłości uzyskać kredyt w innym banku, to będziemy mieli znaczny problem by go otrzymać. Wszystko dlatego, że informacja o opóźnieniach w płatnościach będzie przetrzymywana aż 5 lat od momentu pełnej spłaty kredytu.
Jakie informacje znajdują się w BIK?
Jak już wspomnieliśmy, bank podczas przeprowadzania weryfikacji może sprawdzić czy osoba starająca się o kredyt, spłacała wcześniej terminowo kredyty oraz czy aktualnie posiada inne obciążenia w innych instytucjach finansowych a więc kredyty, pożyczki czy nawet karty kredytowe. Biuro Informacji Kredytowej prowadzi również punktację, która przypisana jest każdemu kredytobiorcy – https://www.banki24.com.pl/punktacja-bik-a-kredyt-banku/
Podzielona jest ona na trzy różne stopnie: ocena bardzo dobra, dobra oraz zdolność kredytowa nie odpowiednia do udzielenia kredytu.
Jak sprawdzić swój BIK?
Nie tylko banki mają dostęp do naszej historii kredytowej w bazie BIK. Sami również możemy ją zweryfikować po wykupieniu dostępu za nie dużą opłatą. Będzie to nam pomocne, jeśli przymierzamy się do zaciągnięcia kredytu hipotecznego i będziemy chcieli dowiedzieć się czy nasza historia kredytowa jest odpowiednia, by uzyskać kredyt w banku.
Co w przypadku odmownej decyzji kredytowej
Jeżeli bank odrzucił nasz wniosek o kredyt hipoteczny, to nie pozostaje nic innego jak tylko poprawić naszą historię jak i zdolność kredytową. Być może konieczne jest poczekanie na wygaśnięcie informacji o opóźnieniach kredytowych znajdujących się w BIK. Być może posiadamy również inne opóźnienia w spłacie zobowiązań finansowych, które są widoczne z poziomu innych baz jak ERIF czy Krajowy Rejestr Długów. Przy udzielaniu kredytów hipotecznych, banki weryfikują wiele różnych i dostępnych źródeł informacji.
Jak wspomniał w rozmowie z nami ekspert z portalu finansowego Banki24: „Jeśli nasza zdolność kredytowa jest nie odpowiednia do udzielenia kredytu hipotecznego, to możemy nad tym popracować. Przede wszystkim pozbądźmy się wszystkich możliwych do rezygnacji zobowiązań bankowych takich jak limity odnawialne, karty kredytowe itp. Jeśli posiadamy kilka innych kredytów, które będziemy jeszcze spłacać przez kolejne lata, sprawdźmy czy istnieje szansa na ich konsolidację, co wiąże się z obniżeniem raty miesięcznej. Sprawdźmy również, czy możemy zwiększyć swój dochód np. uzyskując podwyżkę w pracy czy wykonując dodatkowe zlecenia w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.”