Blog

Piłkę ręczną uprawiają mężczyźni i kobiety niemalże na całym świecie, lecz najbardziej znana jest w Europie. W Polsce stała się niezwykle popularna dzięki sporym osiągnięciom naszych reprezentacji, a jej potoczna nazwa to szczypiorniak. Charakterystyczna dynamika i spektakularność przysparzają tej grze zarówno kibiców, jak i chętnych do trenowania. Jakie są więc zalety uprawiania tego sportu?…

Sport to zdrowie!

Hasło stare jak świat, jednak prawdziwe. Niestety coraz częściej sport przegrywa z grami komputerowymi, czy smartfonami. Żyjemy w czasach, w których nawet dzieci cierpią na wady postawy i otyłość wynikające z siedzącego trybu życia. Mamy niezliczoną ilość dyscyplin sportowych, którymi możemy zainteresować młodzież i sami je uprawiać, a piłka ręczna jest jedną z najlepszych opcji. W przypadku kształtowania prawidłowej postawy u dzieci i młodzieży bardzo ważna jest tak zwana ogólnorozwojowość i to właśnie daje nam szczypiorniak.  Dzięki swojej dostępności może w nią grać prawie każdy, poza tym znajduje się w szkolnym programie wychowania fizycznego. Czasem możemy się spotkać z opinią, iż ten sport jest brutalny. Otóż nie. Jest kontaktowy, jak wiele innych gier zespołowych, ale nie jest brutalny.

Sport jak każdy inny?

Nieprawda! Szczypiorniak to niezwykłe połączenie siły, szybkości, koordynacji ruchowej i myślenia na boisku. Dynamika i nieograniczone możliwości rozegrań, czy to w obronie, czy w ataku, czynią ten sport niezwykle widowiskowym i atrakcyjnym do uprawiania. Treningi piłki ręcznej ćwiczą nie tylko wytrzymałość naszego ciała, ale także rozwijają wiele innych umiejętności, takich jak skoczność czy refleks, które przydadzą się w innych dyscyplinach. Ćwiczenia ogólnorozwojowe wspaniale kształtują postawę i sylwetkę zawodników. Poziom oraz intensywność treningów można dostosować do różnych przedziałów wiekowych, od szkoły podstawowej począwszy.

Potrzebna tylko piłka…

Szczypiorniak zazwyczaj kojarzy nam się z profesjonalną halą sportową i pełnowymiarowym polem gry, ale prawda jest taka, że do grania potrzebujemy w zasadzie tylko piłki i “kawałka” boiska. Jeśli chcemy zagrać na mniejszej sali gimnastycznej, jej metraż nie będzie stanowił problemu, a bramki można zastąpić materacami opartymi o ściany. Prowadzenie zajęć z piłki ręcznej nie wymaga zakupu drogiego, specjalistycznego sprzętu, co ogromnie przyczynia się do jej popularności. Wiele szkół podstawowych i średnich prowadzi dodatkowe zajęcia z piłki ręcznej w ramach Szkolnych Kół Sportowych, dlatego też nie ma większych problemów z dostępnością tej dyscypliny.

Nic nie wpływa lepiej na nasze ciała niż ćwiczenia ogólnorozwojowe, trenowanie kondycji, czy rozwijanie swojej psychomotoryki. Wszystko to znajdziemy w piłce ręcznej, tak samo amatorskiej, jak zawodowej. Spektakularność oraz dynamika tej dyscypliny przyciąga rzeszę ludzi w różnym wieku, obu płci. Grają nawet osoby dorosłe, które nie trenują profesjonalnie szczypiorniaka. Jest to zdecydowanie sport dla każdego – wyższy, niższy, każdy znajdzie swoją pozycję i funkcję na boisku. Wystarczy tylko odrobina wyobraźni i piłka, a i boisko się znajdzie. Zabawa, emocje i wysportowane ciało, oto piłka ręczna.

Sprawdź podsumowanie sezonu w Premier League.

Leave a Comment