Przeszczep włosów jest stosunkowo młodą metodą, ale pierwsze wzmianki o próbach jego przeprowadzenia, pochodzą już z roku 1822. Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że wypadanie włosów dotyczy ogromnej części społeczeństwa. Na przypadłość tę znacznie częściej cierpią mężczyźni, u których łysienie powoduje testosteron i mimo tego, że wyprodukowano już setki, jeśli nie tysiące specyfików, mających zapobiec łysieniu, żadne nie jest skuteczny w 100 %.
Wspomniane wcześniej eksperymenty dotyczące przeszczepiania włosów, dokonywane były tak naprawdę na zwierzętach. Próbowano przeszczepić sierść zwierząt oraz pióra gęsi. Kolejny, wręcz milowy krok odnośnie transplantacji włosów, poczyniony został w roku 1900, kiedy to podjęto próby przeszczepienia brwi z pojedynczych mieszków włosowych.
Pierwsza, udana próba przeszczepienia włosów miała miejsce w roku 1939, a prekursorem przeszczepu był doktor Okuda, japoński lekarz. Natomiast pierwsza próba przeszczepu włosów, który wykonywany jest do dziś dnia, miała miejsce w roku 1952 i wykonana została przez amerykańskiego lekarza Normana Orentreicha. Amerykanin chciał opublikować swoją metodę w popularnym piśmie naukowym, ale jego praca została odrzucona, bo w tamtych czasach uważano ją jeszcze za nierealną. Publikacja ukazała się dopiero 7 lat później. Przeszczep włosów metodą Orentreicha był skuteczny, ale nie był wolny od skutków ubocznych. Należały do nich między innymi zaniki czucia w miejscach poddawanych przeszczepom oraz zgrubienia i nierówności skóry w obrębie, w który podawane były mieszki włosowe. Na szczęście w 1981 roku dokładniej opisano zespoły mieszków włosowych, w 1984 zdefiniowano nową metodę, a w 1900 była już ona bardzo popularna.
W Polsce pierwszy przeszczep włosów wykonany był przez doktora Jerzego Kolasińskiego i miało to miejsce w 1984 roku. Historia przeszczepu włosów nie była wcale długa i wyboista, ale pokazuje dobitnie, jak coś, co jest początkowo nierealne i skrywane jedynie w strefie marzeń, może w pewnym momencie stać się bardzo możliwe. Transplantacja włosów jest dzisiaj metodą powszechnie znaną i stosowaną niemal w każdym kraju. Przynosi bardzo dobre efekty i co najważniejsze jest trwała. Zabieg nie jest wcale bolesny, trwa maksymalnie 4-5 godzin i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Służy i mężczyznom i kobietom, a czasami również dzieciom, które straciły włosy na skutek napromieniowania czy urazu. Medycyna rozwija się coraz bardziej w zakresie przeszczepu włosów, być może za jakiś czas wypadanie włosów będzie można całkowicie wykluczyć, albo wprowadzić taką metodę, która pozwoli pozbyć się problemy łysiny podczas jednego zabiegu.