Blog

Malowanie farba olejną zwłaszcza na początku wydaje się dość trudną i mozolną techniką. Aby stworzyć prawdziwe dzieła sztuki, potrzebne są nie tylko akcesoria i przybory, ale również cierpliwość, a także znajomość podstawowych zasad. To właśnie dlatego przed rozpoczęciem malowania, tak ważne jest przyswojenie sobie pewnych informacji.

Wiedza na temat tego, jak powinno wyglądać prawidłowe przygotowanie farb na palecie, szczegółów dotyczących wyboru pędzli, czy sposobów rozprowadzania poszczególnych pigmentów, to podstawa. Jak malować farbą olejną? Wbrew pozorom to prostsze niż mogłoby się wydawać!

Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją wielką przygodę z malowaniem farbami olejnymi, powinny zaopatrzyć się w przynajmniej kilka kolorów farb. Do nauki perfekcyjnie sprawdzą się farby olejne w tubie, które są zdecydowanie łatwiejsze i przyjemniejsze w użyciu. Szeroką gamę kolorów posiada w swojej ofercie sklep plastyczny tintadlaplastyka.pl, gdzie każdy malarz znajdzie coś dla siebie. Na start zaleca się zakup podstawowej palety barw stworzonej według własnych upodobań i preferencji. Czarny, biały, czerwony, niebieski, czy żółty to klasyka. Dzięki nim jesteśmy w stanie stworzyć niemal każdy inny kolor.

Czym są farby olejne?

Farby olejne, jak sama nazwa wskazuje, powstają na bazie oleju. Zwykle jest to olej lniany. Zastanawiasz się, jak malować farbą olejną? Do wyboru masz technikę malowania impastów lub nakładania za pomocą pędzla, lub szpachelki. W każdym z tym przypadków ograniczeniem może być tylko Twoja wyobraźnia. Pamiętaj również, aby wyposażyć się w podstawowe akcesoria i przybory takie jak: pędzle, szpachelka, podobrazie, palety, opcjonalnie sztalugi, a także farby i media malarskie.

Jak malować farbą olejną? Krótki instruktaż krok po kroku:

  1. Po otwarciu tuby naciśnij ją od tyłu tak jak pastę do zębów.
  2. Nałóż odpowiednią ilość farby na paletę.
  3. Pojedyncze kolory powinny znajdować się w jej górnej części, zaś mieszanie odbywać się będzie na środku palety.
  4. Farbę nabieraj płynnymi ruchami i pamiętaj o tym, by nie zamaczać całego pędzla w gęstej farbie.
  5. Jeśli farba jest zbyt gęsta, należy ją rozrzedzić poprzez dodanie oleju lnianego.

Malowanie farbą olejną – terpentyna to podstawa

Przed rozpoczęciem malowania farbą olejną koniecznie zaopatrz się w terpentynę, bez której mycie pędzli, a w niektórych sytuacjach również rozcieńczenie barwników nie będzie możliwe. Jak rozrzedzić farbę terpentyną? Wystarczy, że na warstwę farby rozcieńczonej olejem lnianym zaaplikujesz warstwę farby z dodatkiem terpentyny.

Mimo że malowanie farbami olejnymi może wydać się dość skomplikowanym procesem, to cieszy sie sporym zainteresowaniem wśród artystów. Jest to zupełnie zrozumiałe. Powstałe w ten sposób obrazy cechują się nadzwyczajną trwałością i unikatowym wyglądem!

Leave a Comment