Blog

Dostępne w sprzedaży rowery występują w wersji damskiej i męskiej. Okazuje się jednak, że to właśnie kobiety mają największe oczekiwania względem tych pojazdów. Jaki rower będzie odpowiedni dla tej grupy użytkowników?

Jaki rower damski? Popularne typy

Szukając roweru damskiego, warto prześledzić niejeden dobrze opracowany ranking. Pomoże w ustaleniu, jakie rowery w ogóle cieszą się zainteresowaniem. Chodzi tu między innymi o sam typ. Niejeden dobry ranking rowerów damskich wskazuje na to, że są trzy bardzo popularne – miejskie, MTB oraz grevel.

Sprawdź najlepsze ranking rowerów damskich: https://pieknyrower.pl/ranking-rowerow-damskich/

Jeśli ma to być rower uniwersalny, który będzie służył do jazdy po miejskich drogach, a także w terenie niezabudowanym, to warto postawić na gravel, który jest właśnie idealny do szerokiego zastosowania. Świetnie sprawdza się podczas chwilowej przejażdżki. Może służyć też jako codzienny transport do pracy.

Czym charakteryzują się rowery damskie?

Nie tylko najlepsze rowery damskie, ale dosłownie wszystkie dedykowane kobietom, różnią się od rowerów męskich. Podstawowa różnica dotyczy ramy. Rama w damskim rowerze jest mocno obniżona. Element ten czasem różni się tylko długością, niekiedy kątem i profilami poszczególnych rur. Niektóre modele z budowy wyglądają jak męskie, ale w rzeczywistości są stworzone pod żeńską sylwetkę.

Rama to nie wszystko, gdyż kolejna różnica pojawia się w samym rozmiarze. Rowery przeznaczone dla kobiet wyróżniają się mniejszą rozmiarówką. Na przykład w przypadku rowerów górskich, rozmiary te kształtują się na poziomie 14”-15”. Wysokie kobiety nie mają więc dużego wyboru i nierzadko muszą decydować się na rowery męskie.

Teraz kolej na wyposażenie i tu też trzeba dopatrywać się różnic. Najlepsze rowery damskie mają nawet inne siodła. Są zdecydowanie bardziej dopasowane do damskiej budowy miednicy. Kobiece wersje rowerów mają krótsze mostki oraz większe kierownice. Zdarzają się nawet modele, które są wyposażone w klamki hamulcowe zlokalizowane bliżej kierownicy. To z myślą o kobietach, które mają krótsze palce.

Warto też dodać, że w rowerach damskich o bardziej zaawansowanej konstrukcji, wyposażenie stanowią krótsze korby oraz nieco bardziej miękkie przełożenia.

Czy to wszystko, czym charakteryzują się damskie rowery? Zdecydowanie nie! Wspomnieć obowiązkowo trzeba o ich designie. Rowery damskie są bardziej kolorowe, wzorzyste.

To w końcu, jaki rower damski wybrać? Parametry

Szukając roweru damskiego warto postawić na gravel, którym można bez problemu pokonywać drogi asfaltowe, szutrowe, ziemne i leśne. Bez względu na wybrany typ, należy wciąż pod uwagę jego parametry – wysokość ramy i materiał, z jakiego została wykonana, jakość poszczególnych podzespołów oraz wyposażenie. Pod uwagę trzeba wziąć również to, do czego konkretnie pojazd ten będzie służył i na jakich drogach się poruszał. Ustalenie takich szczegółów pomoże wybrać odpowiedni rower dla kobiety, który będzie służył przez lata.

Znając już swoje oczekiwania i różnice między rowerami damskimi a wszystkimi pozostałymi dostępnymi w sprzedaży, nie pozostaje nic innego, jak sprawdzić ranking rowerów damskich, w celu zorientowania się, jakie jednoślady są dziś na czasie.

Leave a Comment