Blog

Ameryka Południowa to bardzo ważny region na mapie plantacji kaw. Kraj ten jest bowiem jednym z największych producentów kawy na świecie. Co więc wpłynęło na popularność ziaren z tego regionu? Jakie odmiany są warte naszej uwagi?

Kawa z Brazylii – jak można ją określić?

Jak już wspomnieliśmy, Brazylia to kluczowy gracz na rynku kaw. To tutaj powstaje aż 1/3 jej światowej produkcji. Ziarna z tego regionu mają niską kwasowość, co jest zasługą położenia plantacji. Kawę uprawia się bowiem na niższych wysokościach niż chociażby w Ameryce Środkowej. Plantacje znajdują się zazwyczaj nie wyżej niż 1200 m n.p.m. i  nie niżej niż 600 m n.p.m. W Brazylii powstaje coraz więcej plantacji, które oferują produkt premium – wysokiej jakości kawę o czekoladowej słodyczy i pozbawioną kwasowości. Jej unikalny charakter potwierdza certyfikat nadawany przez Brazylijskie Stowarzyszenie Producentów Kawy Wysokogatunkowej.

Kawa z Brazylii – jakie rejony dominują w plantacji?

W Brazylii funkcjonuje wiele ośrodków zajmujących się uprawą kawy. Ważny jest chociażby Santos, gdzie mimo rozległego obszaru zachowano tradycyjne metody uprawy. Obrabianie ziaren na sucho pozwoliło uzyskać napojowi słodki smak. W kawie z Brazylii dominują poza tym czekoladowo-orzechowe nuty i wspomniany już wcześniej brak goryczki. Z ziaren uprawianych na plantacjach w Santosie powstaje kawa Brazylia Santos Bourbon. Znajdziesz ją także w polskich sklepach. Wystarczy kliknąć w ten link https://sklep.ctdepot.pl/kawa-z-ameryki-poludniowej. Kolejnym ważnym ośrodkiem jest Cerrado. Mimo krótkiej historii upraw oferuje on ziarna wysokiej jakości. To zasługa położenia tych plantacji. Są one prowadzone na równinnym, półpustynnym obszarze. Dzięki równomiernemu nasłonecznieniu i niewielkim opadom deszczu suszenie ziaren nie jest kłopotliwe. Kawa z Brazylii jest więc doskonałym rozwiązaniem, zarówno jako prezent, jak i do kawiarni czy restauracji. Przyrządzane z niej espresso będzie miało głębię smaku i aromatu. Warto więc sprawdzić, jakie warianty są dostępne w sklepach. Z pewnością nie będziemy żałować tej decyzji.

Leave a Comment