Blog

Natura skonstruowała nas w ten sposób, że większość ludzi dąży do łączenia się w pary. Badania pokazują, że życie w związku jest łatwiejsze i daje więcej satysfakcji. Obok par funkcjonują także osoby, które z wyboru czasowo albo na stałe wiodą życie w pojedynkę. Obydwa stany mają swoje wady i zalety i warto się z nimi zapoznać.

Jak to jest żyć samemu?

Życie w pojedynkę ma kilka zalet jednak w ogólnym rozrachunku i na dłuższą metę zwykle okazuje się, że samotność nie daje radości. Niewątpliwą zaletą życia w pojedynkę jest duża niezależność. Osoba samotna, nie musi chodzić na kompromisy, może sama dowolnie dysponować swoim czasem. Ma więcej możliwości ku temu, aby się rozwijać, edukować i inwestować w siebie. Nie musi także brać na siebie problemów swojego partnera i jego rodziny. Samotników nie dotyczą, więc spory z teściami, mają mniej gości do odwiedzenia i sami rzadziej są nękani przez telefony, wizyty. Wydaje się jednocześnie, że lista zalet nas tym się kończy. Jest wiele rzeczy, które teoretycznie można robić samodzielnie jednak nie każdy singiel czuje się wtedy dobrze. Chodzi tu o wyjścia do kina, restauracji czy na wesela. Brak partnera potrafi doskwierać bardzo, bo posiadane liczne grono koleżanek nie zastąpi jednak pełnych bliskości rozmów z ukochanym mężczyzną. Koleżanki i znajomi nie dadzą także takiego poczucia bezpieczeństwa, jakie może zapewnić partner. Dużym minusem jest także fakt, że kobiety niezamężne są gorzej postrzegane przez społeczeństwo. Są mniej poważnie traktowane przez przełożonych, sąsiadów i rodzinę. Wreszcie warto zauważyć, że osoby samotne wbrew pozorom wcale nie są bogatsze od osób w związkach. Bardzo często także nie mają większych osiągnięć życiowych pomimo tego, że wydaje się, iż mają więcej czasu i lepsze warunki do rozwoju. Dzieje się tak, dlatego, że osobom samotnym brakuje motywacji do osiągnięć, nie mają, dla kogo się starać a osoba, która ma kochającego męża i dzieci pomimo zmęczenia ma większy napęd do działania.

Jak żyje się w związku?

Bycie w związku ma zdecydowanie więcej zalet niż wad. Najtrudniejsze na początku jest znalezienie tej właściwej osoby. Nie musi to być osoba o identycznym charakterze czy zainteresowaniach. Ważne jest natomiast to, aby mieć wspólne cele i dobrze czuć się w swoim towarzystwie. Początkowa faza znajomości jest zwykle bardzo szczęśliwa i pełna podekscytowania. Gdy para zamieszkuje ze sobą następuje etap docierania, który może przebiegać bardzo burzliwie. Najbardziej udane związki trwają latami a nawet do końca życia. Bycie razem daje radość, poczucie wspólnoty, bezpieczeństwa. Razem łatwiej jest znosić trudny codzienności i wychowywania dzieci. Z całą pewnością będąc w związku można więcej osiągnąć życiowo, bo w tym samym czasie we dwoje można zrobić więcej niż zrobiłyby dwie odrębne osoby.

Bycie w związku czasami bywa także trudne. Małżeństwo to nieustanna potrzeba chodzenia na kompromisy i rezygnowania z własnych potrzeb na rzecz dobra partnera. Gdy wchodzimy w związek to problemy partnera stają się także naszymi problemami. Powiększa się też nasza rodzina o teściów, szwagrów a znoszenie tych osób nie zawsze jest przyjemne. Choć w związkach nie brakuje kłótni i złych emocji to ostatecznie zdecydowanie lepiej żyje się w parze.

Leave a Comment