Blog

Media kreują obraz kobiety ciężarnej jako szczęśliwej i spełnionej. W rzeczywistości jednak, ciąża to stan pełen różnych emocji – także tych negatywnych. Temat depresji poporodowej jest rzadko poruszany, przez co świadomość społeczeństwa jest w tej kwestii niewielka. Czas to zmienić! W tym artykule znajdziesz cenne informacje na temat depresji poporodowej oraz o metodach jej leczenia.

Co powoduje depresję poporodową?

Depresja poporodowa to zjawisko dotykające młode matki, które nie są jeszcze pewne, jak odnajdą się w nowej roli. Towarzyszy im stres spowodowany troską o maleństwo i strach, że nieumyślnie zrobią krzywdę dziecku lub w jakiś sposób je zranią. Charakterystycznym symptomem jest płaczliwość, która współwystępuje wraz ze zmiennością nastrojów, smutkiem i zmęczeniem. U kobiet dotkniętych depresją poporodową często wzrasta poziom lęku, doprowadzając do ataków paniki. Ale co właściwie powoduje, że niektóre matki cierpią z powodu depresji poporodowej, a inne nie? Czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania jest wcześniejsza historia chorowania na depresję, konflikty małżeńskie lub brak partnera, przedłużający się baby blues oraz stresujące wydarzenia w trakcie ciąży lub porodu. Dużo zależy tutaj też od indywidualnych predyspozycji i wrażliwości.

Jak przebiega leczenie depresji poporodowej?

Leczenie depresji poporodowej jest niezbędne, by pozbyć się dokuczliwych objawów. Młoda mama, cierpiąca na to schorzenie, powinna udać się do poradni psychiatrycznej, w której znajdzie potrzebną pomoc. Lekarz psychiatra może zlecić pacjentce przyjmowanie określonych antydepresantów, jak również zmotywować do podjęcia terapii. Więcej przeczytasz o tym na stronie https://psychiatrzy.pl/zaburzenia-psychiczne-zwiazane-z-ciaza-i-pologiem/. Konsultacja ze specjalistą jest kluczowa, by wyleczyć depresję poporodową. Bowiem schorzenie to może mieć druzgocący wpływ na zdrowie. A ponieważ jest rzadko wykrywane, warto obserwować siebie i w razie potrzeby nie wstydzić się prosić o wsparcie.

Leave a Comment