Blog

Klimatyzacja jest niezwykle przydatna w samochodzie o każdej porze roku. Latem łagodzi dyskomfort związany z wysokimi temperaturami, zimą natomiast jest niezwykle przydatnym narzędziem do odparowywania szyb. Klimatyzacja ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Dużym problemem w tym przypadku jest gromadzenie się nadmiernej ilości wilgoci w kanałach wentylacyjnych, co z kolej wpływa na rozwój bakterii. Dlatego też tak ważne jest regularne dokonywanie odgrzybiana klimatyzacji.
Kiedy z klimatyzacji wydobywa się nieprzyjemny zapach to ostatni moment na to, by poddać ją dokładnemu czyszczeniu. W mniej skrajnych przypadkach można wykonać to na własną rękę, jednak w przypadku poważnego zaniedbania stanu czystości klimatyzacji należy udać się z tym do wyspecjalizowanego zakładu. Tam zostanie ona nie tylko doprowadzona do idealnej czystości, ale również uzupełniona o nowy środek chłodzący. Dla zdrowia i komfortu użytkowania klimatyzacji należy odgrzybianie wykonywać przynajmniej raz w roku. (najlepiej na początku wiosny).

Także nieprzyjemny zapach wydobywający się z pracującej wentylacji samochodowej to wyraźny sygnał to tego, by jak najszybciej poddać ją czyszczeniu. Nieprzyjemny zapach oznacza, że w kanałach wentylacyjnych pojawiły się znaczne ilości bogatych kultur bakterii, w tym pleśni i grzybów, co nie tylko powoduje dyskomfort w postaci nieprzyjemnego zapachu, ale także jest niebezpieczne dla zdrowia. Jedną z najczęstszych chorób spowodowanych przez zaniedbaną klimatyzację jest leginelozza, która w skrajnych przypadkach może doprowadzić do utraty wzroku.

Samo odgrzybianie niekiedy może być niewystarczające, dlatego też należy pamiętać o tym, że wraz z tym zabiegiem należy wymienić również filtr kabinowy (co nie jest na szczęście zbyt dużym wydatkiem). W przeciwnym wypadku nie ma szans na usunięcie wszystkich źródeł bakterii, a co za tym idzie, skuteczność odgrzybiania nie jest taka, jak powinna.

Odgrzybiane można przeprowadzać na trzy sposoby:

– metodą ultradźwiękową, która polega na wpuszczeniu do kanałów wentylacyjnych specjalnej czynnej substancji o właściwościach dezynfekujących. Dodatkowo w przypadku tej metody można zastosować środek niwelujący nieprzyjemne i ciężkie do zamaskowania zapachy (jak np. woń tytoniowa);

– metodą wykorzystującą ozonowanie – w tym przypadku nie ma potrzeby stosowania żadnych środków chemicznych. Wysokie napięcie oraz promienie UV tworzą ozon, który w celach dezynfekcyjnych wprowadzany jest do kanałów wentylacji. Jest to metoda, której zastosowanie nie pozostawia w aucie nieprzyjemnego, chemicznego zapachu;

– metodą piankową, która co prawda jest metodą najtańszą i niezwykle prostą w zastosowaniu (zabieg bez większych problemów może przeprowadzić każdy kierowca), jednak w wielu przypadkach jej skuteczność czyszczenia i dezynfekcji bywa wątpliwa. W celu osiągnięcia jakichkolwiek efektów czyszczenia tym środkiem, przede wszystkim należy bardzo starannie rozprowadzić piankę – to jest zadanie wbrew pozorom dość trudne, ze względu na to, że do pewnych elementów klimatyzacji kierowca nie ma dostępu, ciężko mu zatem stwierdzić, czy wszystko zostało pokryte środkiem tak, jak powinno. Brak dokładności pokrycia wentylacji pianką oznacza nieskuteczność czyszczenia i odgrzybiania, a zatem bakterie, których chcemy się pobyć, niestety nie znikają.

Niezależnie jednak od tego, jaką metoda odgrzybianie klimatyzacji zostanie przeprowadzone, należy pamiętać o tym, że jest to czynność, którą należy wykonywać przynajmniej raz do roku, najlepiej wiosną.

Leave a Comment