Blog

Ludzie zazwyczaj dzielą się na tych, którzy lubią biegać oraz tych, którzy preferują jazdę na rowerze. Fantastycznie, jeżeli udaje się łączyć oba te sporty. Jednak nie zawsze zamiłowanie do jednego idzie w parze z drugim. Wraz z nastaniem cieplejszych dni coraz chętniej wybieramy się na rowerowe przejażdżki. Zazwyczaj są to krótkie trasy, jednak osoby bardziej zaawansowane preferują dłuższe wyprawy i eskapady. Nie bez znaczenia jest sprzęt jaki wybieramy do rowerowych wojaży.

Co to jest rower MTB?

Pod enigmatyczną nazwą MTB kryje się rower górski. Skrót MTB pochodzi od Mountain Terrain Bike. Musimy jednak pamiętać, że rowery, które potocznie nazywamy „góralami” nijak się mają do prawdziwego MTB. Ich cechą jest wytrzymałość. Mają się bowiem sprawdzać w najtrudniejszych, często górskich warunkach. Będą doskonałym wyborem, jeżeli planujemy wycieczkę leśną o mocno zróżnicowanym terenie lub jeździmy po torach z przeszkodami.

Jaki rower górski wybrać?

W ofercie sklepów rowerowych znajdziemy wiele rowerów górskich, które dedykowane są konkretnym stylom jazdy. Osobom poczatkującym polecane są rowery Hardtail, które pozbawione są tylnej amortyzacji. Nie są drogie, co znacznie zwiększa ich przystępność, a także są tanie w eksploatacji. Jest to doskonały wybór szczególnie, gdy jesteśmy na początku naszej przygody z górskimi wypadami.

Jeżeli jesteś zwolennikiem ewolucji i tricków rowerowych, to powinieneś zwrócić uwagę na rower Dirtowy, który jest połączeniem „górala” i MBX. Dirt, nazywany także Streetem, sprawdzi się w skateparkach oraz rampach, jako typowy rower wyczynowy.

Do ciężkiego sprzętu zaliczymy rowery FR. Waży średnio 20 kg, a z racji, że jest przeznaczony dla profesjonalistów, posiada solidne hamulce.

Bardziej uniwersalne konstrukcje mają rowery typu Enduro oraz Allmountain.

Hamulce i koła

Kupując rower górski nie oszczędzaj na hamulcach ani na ogumieniu. Warto zainwestować w hydrauliczne hamulce tarczowe, ponieważ od nich zależy nasze bezpieczeństwo. Hamowanie w trudnych warunkach zawsze wiąże się z ryzykiem, dlatego w tej kwestii nie możemy iść na kompromis. Pamiętajmy również, że rozmiar tarcz hamulcowych musi być wprost proporcjonalny do wagi rowerzysty i wielkości kół. Pozwólmy specjaliście na dobór odpowiednich tarcz względem naszych parametrów.

Drugim ważnym elementem są koła. Charakterystyczną cechą tego typu rowerów są szerokie bieżnikowane opony. Powinny być wytrzymałe i odporne na pęknięcia. Wybierzmy takie, które będą amortyzować nierówności terenu. Eksperci zgodnie twierdzą, że idealnym rozwiązaniem są koła 29 cali, które nie tylko niwelują ukształtowanie terenu, ale również doskonale sprawdzają się na dłuższych trasach. Mają także przełożenie na komfort jazdy oraz zapewniają lepszą przyczepność i stabilność jazdy.

Wzrost, a wielkość roweru

Podczas wyboru roweru MTB bardzo ważnym aspektem jest wzrost, a w zasadzie długość nogi. Mierzy się ją od krocza do ziemi. Każdy producent posiada tabelę rozmiarów, dzięki której możemy mieć pewność, że dobraliśmy odpowiedni rower. Najlepszym sposobem będzie jednak wypróbowanie różnych modeli. Okazuje się, że czasami za mała lub za duża rama może mieć pozytywny wpływ na osiąganie wyników wśród sportowców. Podczas wyboru rozmiaru musimy sprawdzić, jaka rama jest dla nas najbardziej komfortowa.

Cena ma znaczenie

Niestety ceny solidnych rowerów górskich to kwoty od 6 tysięcy wzwyż. Za rower FR musimy średnio zapłacić ponad 10 tysięcy. Nie możemy się jednak łudzić. Nie kupimy dobrego roweru MTB za kilkaset złotych. Jeżeli nie dysponujemy wystarczającą gotówką, a do ważnej wyprawy zostało niewiele czasu przejrzyjmy, w celu zapewnienia finansowania roweru – ranking kredytów. Rozkładając kredyt w wysokości 10 tysięcy złotych na 36 miesięcy, rata kredytu w poszczególnych bankach będzie wahać się od 310 zł do 364 zł. Aktualnie najlepszą ofertę w rankingach Bankier.pl posiada BNP Paribas. Cechuje się niskim RRSO w wysokości 7,44% i prowizją 0%. Całkowity koszt kredytu wyniesie nieco ponad 11 tysięcy, a to oznacza, że poza pożyczoną kwotą będziemy musieli oddać do banku ponad tysiąc złotych. Zważywszy na okres kredytowania, nie jest to duże obciążenia, a nowy rower MTB typu FR jest coraz bliżej w zasięgu naszych nóg.

Leave a Comment