Blog

Whisky to bardzo szeroka grupa produktów. Znajdziemy tam trunki o różnym smaku i aromacie. Wpływ na końcowy efekt ma wiele czynników. Dzięki temu każdy może znaleźć coś dla siebie. Wśród licznych odmian możemy natrafić na single grain whisky. Co to takiego?

Whisky – jak rozpoczęła się jej światowa ekspansja?

Początki produkcji tego trunku miały miejsce w Europie. Po raz pierwszy whisky pojawiła się na terenie Irlandii i Szkocji. Zgodnie z legendami za jej produkcję mieli odpowiadać iryjscy mnisi. Wytwarzali oni „wodę życia”, która powstawała z produktów fermentacji owoców. Napój ten miał wykazywać nawet właściwości lecznicze, a także przedłużać życie. Jego popularność na tych terenach nie może więc dziwić. Whisky przypominająca dobrze nam znany trunek pojawiła się z kolei w XVI wieku. Już w kolejnym stuleciu oficjalnie przyjęto nazwę „whisky”. W jej rozwoju nie przeszkodziło nawet restrykcyjne prawo, które było narzucane Szkotom i Irlandczykom przez Anglików. Dzięki temu produkcja tego trunku objęła wkrótce regiony na całym świecie.

Single grain whisky – co to takiego?

Różnorodne lokalizacje destylarni sprawiły, że trunek zyskał wiele odmian o różnym smaku i aromacie. Wpływ na to mia charakterystyka danej lokalizacji, a także receptura i sposób produkcji. Dla przykładu whisky szkocka jest produkowana ze słodu jęczmiennego, który jest suszony w dymie torfowym. Amerykański burbon z kolei ma w mieszance od 51% do nawet 70% kukurydzy, a przechowywany jest w nowych dębowych beczkach, które są dodatkowo opalane od środka. Takich przykładów jest znacznie więcej. Wyjątkowym gatunkiem jest także single grain whisky. Powstaje ona z kilku odmian zbóż. Może to być pszenica, żyto, kukurydza, czy jęczmień. Single grain whisky powstaje w Lowlands. Wytworzone przez nich produkty znajdziesz chociażby w tym miejscu https://swiat-whisky.sklep.pl/84-single-grain-szkocka. Co ciekawa, czysta single grain whisky należy do rzadkości. Najczęściej wykorzystuje się ją do produkcji blend. Są jednak sytuacje, w których producenci wypuszczają butelkowane limitowane edycje specjalne. Jeśli będziemy mieć szczęście, to znajdziemy takie właśnie wydanie. 

Leave a Comment