Blog

Uśmiech to często pierwsza rzecz, którą ludzie zauważają, kiedy cię spotykają. Z tego powodu zebraliśmy najważniejsze wskazówki, dzięki którym możesz uzyskać zdrowszy uśmiech.

Nie szczotkuj zaraz po jedzeniu

Powszechnym błędem jest to, że należy myć zęby zaraz po posiłku lub napoju. Logika stojąca za tą myślą jest łatwa do zrozumienia. Ludzie wierzą, że jedzenie, które spożywali, atakuje ich zęby. Dlatego szczotkowanie ich zaraz po posiłku zminimalizowałoby szkody. Tak się jednak nie dzieje.
Kiedy jemy lub pijemy, bakterie w naszych ustach żywią się tymi płynami i cząstkami jedzenia. Te złogi bakterii przywierają do zębów i wytwarzają kwas. Kwas atakuje następnie szkliwo zębów, warstwę ochronną na zębach. Oznacza to, że bezpośrednio po posiłku kwas osłabia warstwę szkliwa. Decydując się wtedy na umycie zębów, ryzykujesz dalsze osłabienie warstwy ochronnej na zębach. Odczekaj co najmniej 30 minut, zanim umyjesz zęby.

Nić dentystyczną przed szczotkowaniem

Niedawne badanie wykazało, że nitkowanie zębów przed szczotkowaniem usuwa więcej płytki nazębnej niż na odwrót. I z tego powodu dentyści zalecają nitkowanie zębów przed myciem zębów.
Badanie wykazało również, że fluor, minerał, który pomaga w zapobieganiu próchnicy i próchnicy, pozostawał w jamie ustnej w wyższym stężeniu, gdy pacjenci nitkowali zęby przed szczotkowaniem.

Użyj elektrycznej szczoteczki do zębów z miękkim włosiem

Stwierdzono, że elektryczne szczoteczki do zębów z automatycznym naprzemiennym lub obrotowym działaniem okazały się bardziej skuteczne niż szczoteczki ręczne. Dentyści zalecają używanie szczoteczki do zębów z miękkim włosiem, ponieważ ludzie często używają zbyt dużego nacisku podczas szczotkowania. Miękkie włosie pomaga chronić dziąsła i zęby.

Uzupełnij brakujące zęby

Brakujący ząb wpływa nie tylko na estetykę Twojego uśmiechu. Może to powodować różne problemy. Jeśli na przykład brakuje Ci zęba z tyłu, może to spowodować przesunięcie sił żucia do przodu. Może to następnie spowodować wyostrzenie się przednich zębów i utworzenie między nimi niechcianych przestrzeni. Ponadto brakujący ząb może również wpływać na strukturę kości szczęki i tkanki dziąseł. Kilka opcji leczenia, takich jak mosty dentystyczne, implanty dentystyczne i protezy, może zastąpić brakujące zęby i przywrócić uśmiech na właściwe tory.

Wspieraj zęby odpowiednimi pokarmami

Twoja dieta codziennie wpływa na zdrowie jamy ustnej. Wybierając produkty o niskiej zawartości cukru, kwasów i zabrudzeniach, możesz chronić zęby. Ponadto wspierasz zdrowie jamy ustnej, minimalizując liczbę spożywanych przekąsek. Wiele osób podjada owoce kilka razy dziennie, myśląc, że dokonują zdrowego wyboru zamiast czekolady, herbatników lub innych smakołyków. Ogólnie jest to poprawne, ale owoce zawierają również dużą ilość naturalnego cukru i kwasu. Jeśli chcesz cieszyć się kawałkiem owocu, zjedz go po głównym posiłku, a potem wypij dużo wody. Ogólnie rzecz biorąc, staraj się spożywać produkty bogate w witaminy, takie jak warzywa liściaste, warzywa, ryby, jajka i ser.

Podejmuj mądre decyzje dotyczące napojów

Podobnie jak w przypadku wyboru odpowiednich pokarmów, ważne jest, aby wziąć pod uwagę napoje, które spożywasz, jeśli chcesz chronić zęby. Soki owocowe i lemoniada są nie tylko bogate w cukier, ale mogą również poplamić zęby. Kawa i wino to także napoje, które pozostawiają ślady na Twoich perłowych bieli. Jeśli spożywasz plamiący napój, zawsze staraj się mieć po nim wodę, aby ograniczyć ryzyko poplamienia i zmniejszyć poziom kwasu w ustach.

Unikaj wgryzania się w trudne rzeczy

Aby chronić zęby przed odpryskiwaniem, należy unikać gryzienia twardych przedmiotów, takich jak długopisy, wykałaczki czy lód. Wszystkie te mogą powodować ścieranie zębów, jeśli będziesz je ciągle żuć. Dentyści zalecają również krojenie twardych pokarmów zamiast bezpośredniego ich gryzienia. To łatwy sposób na zadbanie o swój uśmiech.

Chroń swoje zęby podczas uprawiania sportów

Wiele wypadków związanych z zębami ma miejsce w sportach wymagających dużej siły uderzeniowej. Aby uchronić Twoje zęby przed odpryskami, złamaniami lub pęknięciami, nasi dentyści zalecają noszenie wykonanego na zamówienie ochraniacza na zęby podczas uprawiania sportów kontaktowych.

Nawyki senne

Kolejnym czynnikiem wpływającym na zęby jest Twoje zachowanie podczas snu. Czynności takie jak zgrzytanie zębami, bezdech senny lub chrapanie mogą wpływać na Twój uśmiech i zdrowie jamy ustnej. Jeśli zauważysz, że konsekwentnie przejawiasz jedno z tych zachowań, poinformuj o tym dentystę podczas następnej wizyty. Istnieje wiele urządzeń, które chronią zęby przed uszkodzeniami w nocy. Twój dentysta będzie w stanie udzielić Ci odpowiedniej porady w Twojej sytuacji.

Leave a Comment