Blog

Prowadzenie własnego biznesu wymaga od nas dużo zaangażowania, wiedzy i nakładu pracy. Chcąc rozbudować swój biznes lub gdy wymaga tego charakterystyka przedsięwzięcia zapraszamy do współpracy także inne osoby.

Ponieważ prowadzenie biznesu jest zajęciem bardzo energochłonnym warto już na samym początku zadać sobie kilka pytań, dzięki którym ustrzeżemy się przed osobami, które jako nasi współpracownicy będą nam odbierać nasze cenne, wewnętrzne zasoby. Dzieje się to na wiele sposobów ale sprowadza do tego, że bycie z takimi osobami, szczególnie w organizacji jaką tworzymy generuje mnóstwo problemów, wyczerpuje nasze wewnętrzne zasoby, a w konsekwencji przekłada się na straty finansowe naszej firmy.

Jak ustrzec się zagrożenia

Kluczowy jest dobór odpowiednich osób już na początku, gdyż później będzie bardzo trudno wyzwolić się z ich toksycznego wpływu i uratować biznes, pieniądze i często własną godność.

Na początek posłuchaj swojej intuicji, ona się nie myli. Jeżeli masz złe przeczucia co do tej osoby lub jeżeli czujesz, że coś tu po prostu nie gra, nie lekceważ tego wewnętrznego głosu.
Toksyczni ludzie to często osoby stosujące przemoc pasywno-agresywną. Czy zauważasz, że ktoś robi niestosowne żarty na Twój temat, wygłasza dwuznaczne komplementy, często za Twoimi plecami? Czy ktoś umniejsza Twojemu autorytetowi, często nie wprost? Czy ktoś pod pozorem troski nie podkopuje Twojej pewności siebie, pytając np. czy poradzisz sobie z tym przedsięwzięciem? Jeśli tak, to podgłoś w tym momencie swój instynkt i odpowiedz sobie na kolejne kwestie.

Czy ta osoba bierze otwarcie odpowiedzialność za własne błędy czy ma tendencje do przerzucania winy na innych?
Czy wysuwane przez nią propozycje są położone na korzyść rozłożoną równomiernie na wszystkich, czy zachowują się fair, czy korzyść raczej jest jednostronna z akcentem na nich?
Czy dana osoba przerzuca na innych swoją część pracy czy przyjmuje na siebie swój zakres obowiązków?
Czy wpuściłbyś taką osobę do domu i relacji prywatnych? Jeśli nie, nie bierz jej do biznesu.
Czy jest to osoba hojnie poświęcająca swój czas, pieniądze, wysiłek i pracę na rzecz wspólnego przedsięwzięcia?
Czy jest to osoba, która ma długotrwałe przyjaźnie i relacje biznesowe, czy jest to historia raczej krótkotrwałych projektów?
Odpowiedzi na powyższe pytania powinny dać Ci wstępną orientację w poziomie toksyczności osób, z którymi chcesz współpracować.

Detoks na dobry początek

Jeśli Twoje odczucia wskazują na to, że toksyczni ludzie są w grupie potencjalnych współpracowników oznacza to, że trzeba się jeszcze raz poważnie zastanowić nad zaangażowaniem ich do współpracy. Skutki mogą być opłakane i niestety tak to wygląda w praktyce. Tacy ludzie przeważnie się nie zmieniają. Koszty jakie poniesiesz będą ogromne, nie tylko finansowe ale przede wszystkim emocjonalne, co przełoży się na każdy aspekt Twojego życia zawodowego i osobistego. Toksyczne osoby w pracy to gwarancja problemów i wszelkich możliwych obciążeń. Po co Ci takie gwarancje? Prowadzenie biznesu jest zajęciem bardzo energochłonnym więc dobrze jest poświęcić posiadane zasoby na pracę a nie na usuwanie zmartwień i problemów, które w ogóle nie powinny mieć miejsca. Jak najszybszy detoks od tych osób w Twojej firmie jest niezbędny, by biznes funkcjonował prawidłowo i by zachować siły i zdrowie fizyczne i psychiczne. Lepiej jest szczerze odpowiedzieć sobie na pytania postawione powyżej i podjąć odpowiednie kroki jak najszybciej, dopóki nie jest za późno.

Leave a Comment